J. M. Lindstedt


Personuppgifter

Johan Magnus Lindstedt, Fotograf.
Född i Skarhult (M) 5/2 1843.
Död i Hörby 28/6 1929.
Brorson till P. M. Lindsted (1811-) 3, 5.

Bosättningsorter 6

Skarhult ..1857.
Göteborg 1857-1873.
Skarhult 1873-1876.
Hörby 1876-1908.
Ullstorp 1908-1910.
Högseröd 1910-1927
Hörby 1927-1929.

Verksamhet

Drev verksamhet i farbroderns namn med adress Majorna, Göteborg från 1863 3.

Ateljéer

Göteborg, se P. M. Lindsted.
Filial:
– Marstrand (O) [1863-1864 3..] (sommarateljé), Köpmansgatan 3.

Hörby (M) [1873 3..1899 4..], daterade foton1, 2 från 1877..1903.

Källor

1. Porträttfynd: J. M. Lindstedt (Hörby), J. M. Lindstedt (Löberöd).
2. KB
3. Gbg fot.
4. FSF
5. SDB5

6. Kyrkböcker Göteborgs Kristine församlings kyrkoarkiv, Personalförteckningar, SE/GLA/13187/A I/4 (1824-1860), bildid: C0040880_00438 Hörby kyrkoarkiv, Husförhörslängder, SE/LLA/13181/A I/15 (1881-1891), bildid: C0066277_00262 Ullstorps kyrkoarkiv, Församlingsböcker, SE/LLA/13431/A II a/1 (1897-1916), bildid: 00109962_00022 Högseröds kyrkoarkiv, Församlingsböcker. Bunden serie, SE/LLA/13178/A II a/10 (1920-1930), bildid: 00109381_00058


Huvudkälla: Fotografregister 1860-1920, Version 2.0, Bernhard Johanson (http://privat.bahnhof.se/wb154895/FotReg2.0/Nerladdning.html).

Huvudbild: Porträttfynd Nr. 197827.

 

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.